خانه / اخبار / اخبار جهان / ویروس کرونا و قیمت بیت کوین: آیا چین انحصار خود در ماینینگ بیت کوین را از دست خواهد داد؟

ویروس کرونا و قیمت بیت کوین: آیا چین انحصار خود در ماینینگ بیت کوین را از دست خواهد داد؟

کاهش به وجود آمده در قیمت بیت کوین بیشتر از همه ماینر‌های چینی را تحت تأثیر قرار داده است، چراکه آنها تعداد زیادی تجهیزات ماینینگ قدیمی دارند که استفاده از آنها دیگر سودآور نیست.

این هفته قیمت بیت کوین بیش از ۱۵% افزایش یافت و پیش از بازگشت به ۶۸۰۰ دلار به ۷۲۰۰ دلار هم رسید. با وجود بازگشت قیمت، بیت کوین هم چنان در جستجوی راهی برای رسیدن به سطح ۸۰۰۰ دلار پیش از گسترش ویروس کرونا در روز ۱۲ مارس است.

این کاهش عواقب متعددی در شبکه بیت کوین به دنبال داشت. رسیدن قیمت بیت کوین به محدوده ۳۸۰۰ دلار، برخی از ماینر‌های بیت کوین را مجبور کرد عملیات خود را به دلیل سود آور نبودن متوقف کنند.

چنان چه ماینر‌ها هزینه هاستینگ و برق را داشته باشند که اغلب به به بازدهی کوتاه مدت تجهیزات ماینینگ آنها متکی است، این قیمت‌ها منجر به بزرگ‌ترین کاهش سختی از سال ۲۰۱۱ خواهد شد. با این حال به نظر می‌رسد ویروس کرونا و کاهش شدید ارزش بیت کوین می‌تواند برخی مناطق را بیشتر از سایرین تحت تأثیر قرار دهد.

به تازگی رسانه‌های چینی گزارش دادند که بیش از ۴۰ عملیات ماینینگ که از دستگاه‌های ماینرAntminer S9، نسل قدیمی‌تر محصولات محبوب آنت ماینر بیت مین (Bitmain) استفاده می‌کردند به دلیل عدم سود آوری کار خود را متوقف کردند. بر اساس داده‌های به دست آمده از استخر F2pool یکی از کارکنان این صنعت در این خصوص گفت تقریباً ۲/۳ میلیون آنت ماینر S9 از روز دهم مارس خاموش شده است.

کاهش به وجود آمده در قیمت بیت کوین بیشتر از همه ماینر‌های چینی را تحت تأثیر قرار داده است، چراکه آنها تعداد زیادی دستگاه‌های ماینر S9 و تجهیزات ماینینگ قدیمی دارند که استفاده از آنها دیگر سودآور نیست. قیمت‌ برق برای ماینر‌های چینی از ۰/۰۳ دلار تا ۰/۰۵ دلار در هر کیلو وات ساعت متغیر است. حتی برای ماینر‌هایی با قیمت برق متوسط ۰/۰۴ دلار، قیمت بیت کوین برای سودآوری باید ۵۱۳۶ دلار باشد.

مت دی سوزا (Matt DSouza) مدیر عامل Blockware Solution در این خصوص به کوین تلگراف گفت:

“کاهش قیمت بیت کوین سبب شده که بسیار از ماینرهای نسل قدیمی‌تر دیگر سود آور نباشند. اگر شما استخر‌ها را رصد کنید می‌بینید که بسیاری از استخر‌های آسیایی هش ریت خود را از دست داده‌اند، اما استخر‌های آمریکایی این گونه نیستند. این نشان می‌دهد که دستگاه‌های ماینری در شرق خاموش شده‌اند. این دستگاه‌ها تجهیزات ماینینگ قدیمی هستند. در نهایت کاهش قیمت بیت کوین موجب غیر سودآور شدن این دستگاه‌ها و خاموشی آنها شده است.”

تأثیر ویروس کرونا بر ماینر‌های چینی

ویروس کرونا به طور غیر مستقیم ماینر‌ها را از طریق تأثیر بر قیمت بیت کوین و هر کلاس دارایی دیگری تحت تأثیر قرار داده است. این همه گیری به طور گسترده‌ای در منطقه تأثیر گذار بوده و زنجیره تأمین را با اختلال مواجه کرده است. دی سوزا در ادامه گفت:

“من فکر می‌کنم COVID بر کاهش هش ریت تأثیر گذاشته است، چرا که زنجیره تأمین جهانی را مختل کرده است. از این رو ماینر‌ها به تعداد کافی دستگاه ماینر دریافت نمی‌کنند. تنظیم سختی مهم‌تر است چرا که تحویل نسل جدید ماینر‌ها دلیل ویروس کرونا با تأخیر انجام می‌شود.”

همه گیری، تأثیر قابل توجهی بر روی بازار دست دوم تجهیزات ماینینگ داشته که زیر مجموعه شناخته شده‌ای در صنعت ماینینگ بوده است. وو تانگ (Wu Tong) نایب رئیس کمیسیون بلاک چین در وزارت تجارت چین قبلاً این تأثیر را در بازار دست اول مشاهده کرده است. او به Securities Daily گفت:

“در اثر این اپیدمی، سختی نگهداری، جایگزینی و ادامه تولید تجهیزات ماینینگ بیشتر شده است و کاهش ۱۲/۰۴ درصدی قیمت موجب شده بسیاری از ماینر‌ها آماده فروش یا حراج شوند. جریان فروش تجهیزات ماینینگ آغاز شده و متوسط قیمت فروش هر ماینر ۳۰ تا ۵۰ درصد کمتر از جشنواره بهار است.”

چرا ماینر‌ها ممکن است از چین خارج شوند؟

چین تا مدت‌ها پیشتاز ماینینگ بوده است. مطالعات نشان می‌دهد اکثریت هش ریت بیت کوین تحت کنترل چین قرار دارد. سلطه چین بر ماینینگ بیشتر مدیون قیمت پایین برق و وجود تولید کنندگان برتر دستگاه ماینر از جمله بیت مین در آن کشور است.

این شرایط نه تنها امکان دسترسی سریع و ارزان به تجهیزات ماینینگ جدید را برای عملیات ماینینگ بیت کوین پیشرفته‌تر فراهم می‌کند، بلکه این امکان را برای عملیات کوچک‌تر نیز ایجاد می‌کند که از تجهیزات ماینینگ قدیمی‌تر به مدت طولانی‌تری استفاده کنند و آنرا با قیمت‌های پایین‌تر خریداری کنند.

هم چنان که بیت کوین به بلوغ خود ادامه می‌دهد و محبوبیت بیشتری در بین سرمایه گذاران به دست می‌آورد، سایر کشور‌ها ممکن است مجموعه خصوصیات متفاوتی داشته باشند که آنها را به مکان‌های پایدار‌تری برای ماینینگ تبدیل می‌کند.

مزایا و معایب ماینینگ در شرق

کشور‌هایی مانند ونزوئلا که حتی برق ارزان‌تر و منابع انرژی دارای سوبسید بیشتری دارند اغلب ورود تجهیزات ماینینگ قدیمی مانند ماینر Antminer S9 را متوقف کرده‌اند. اما قیمت تنها فاکتور نیست، چرا که سرعت اینترنت در کشور‌هایی مانند ایالات متحده نیز اهمیت دارد.

قدرت خرید بالاتر و توانایی افزایش سرمایه ممکن است به ماینر‌های جدید در کشور‌های غربی اجازه دسترسی به ماینر‌های نسل جدید را سریع‌تر از بقیه بدهد. برای مثال می‌توان به Blockware Mining اشاره کرد که قدرت هش آن ۱۸۰PH/s است و با وجود قیمت بالاتر برق در آمریکا عملیات آن هم چنان ادامه دارد.

علاوه بر آن عدم تمایل دولت چین به ارز دیجیتال و ماینینگ بیت کوین ادامه دارد. این کشور سابقه برخورد شدید با صرافی‌ها و بسیاری از عملیات ماینینگ غیر قانونی را دارد. از سوی دیگر آمریکا درباره قانون گذاری صنعت ارز دیجیتال سریع‌تر از بقیه عمل کرده است که می‌تواند در آینده عامل تعیین کننده‌ای باشد. این امر برای شرکت‌هایی چون بیت مین و ایبنگ (Ebang) که تقاضای فهرست شدن در بورس هنگ هنگ را ارسال کرده اما بازخوردی نداشته‌اند ثابت شده‌ است.

دوران مهم در ماینینگ

در کل این احتمال وجود دارد که در دورانی مانند هاوینگ و همه گیری، ما شاهد یک انتقال در صنعت ماینینگ باشیم.

از سویی دیگر از غیر متمرکز سازی در این صنعت استقبال می‌شود، به صورتی که بسیاری نگرانی‌های خود را درباره متمرکز شدن ماینینگ بیت کوین اعلام کرده‌اند، اما در حال حاضر چین هم چنان پیشتاز است.

حتما ببینید

مدیر بایننس: بخاطر امنیت خودتان از مرورگر بریو(Brave) استفاده کنید!

چانگ پنگ ژائو مدیرعامل بایننس به ۵۰۰,۰۰۰ دنبال کننده توییتر خود توصیه کرده است که …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *