خانه / مقالات / مقالات عمومی / اهمیت رمزنگاری و تلاش برای ایجاد برنامه پیام‌رسان ایمن + معرفی چند پیام رسان!

اهمیت رمزنگاری و تلاش برای ایجاد برنامه پیام‌رسان ایمن + معرفی چند پیام رسان!

مکالمات ما تا چه حد محرمانه هستند؟ این موضوع این روز‌ها بسیار مورد توجه قرار گرفته است. گزارش‌ها حاکی از آن هستند که حکومت‌ها امروزه بسیاری از برنامه‌های پیام‌رسان را تضعیف کرده‌اند و راه‌حل‌هایی برای شنود و جاسوسی را در آنها پیدا کرده‌اند. این موضوع بسیاری از افراد جامعه ارز دیجیتال را نگران کرده است و آنها به فکر ایجاد برنامه‌ای ایمن با استفاده ازفناوری بلاکچین و رمزنگاری (encryption) افتاده‌اند.

پیدا کردن یک برنامه پیام‌رسان رمزنگاری شده و مناسب 

بحث‌های زیادی در فضای ارز دیجیتال در مورد برنامه‌های پیام‌رسان مطرح می‌شود. بعضی از این برنامه‌ها مانند تلگرام و سیگنال بسیار محبوب هستند. تلگرام در این میان به موفقیت عظیمی دست یافته است و چندین میلیون بار دانلود شده است.

تلگرام در فضای ارز دیجیتال هم شناخته شده است و همین سال گذشته بود که اقدام به فروش توکن کرد. اگرچه از منظر بسیاری تلگرام امن و قابل اعتماد است، اما بسیاری از افراد در فضای ارز دیجیتال نگرانی‌هایی در مورد این برنامه دارند زیرا این پلتفرم متن باز نیست.

سیگنال ارتقای بیشتری نسبت به تلگرام یافته است و مورد تایید مطلق‌گرایان حوزه حریم خصوصی مانند ادوارد اسنودن (Edward Snowden) است. این پلتفرم متن باز است و پیام‌های بین افراد به صورت نظیر به نظیر رد و بدل می‌شوند. سیگنال ابقای داده را به حداقل می‌رساند و همین امر باعث افزایش امنیت و حریم خصوصی آن می‌شود. البته سیگنال هنوز نما‌های زیادی ندارد و ممکن است چندان کاربر‌پسند نباشد.

Debrief یک پلتفرم انتقال پیام غیر‌متمرکز است که بر بستر بلاک چین عمل می‌کند و امنیت و حریم خصوصی را ایجاد می‌کند.

این پلتفرم به عنوان واسطه‌ای بین بلاک چین و ابزار‌های سنتی عمل می‌کند. Debrief با توجه به غیر‌متمرکز بودن خود توانسته است که اشخاص ثالث را از میان بردارد و این دستاوردی مهم است. انبارش داده، کدگذاری و تایید هویت این پلتفرم کاملا بر روی بلاک چین انجام می‌شود و برای ابقای داده مانند سیگنال عمل می‌کند.

Dust نیز یک برنامه پیام‌رسان متمرکز بر حریم خصوصی است که با استفاده از بلاک چین عملکرد دارد. این برنامه دارای قابلیت خودکار حذف پیام‌ها است تا داده‌های حساس در اختیار کسی قرار نگیرند. پیام‌ها در این برنامه بعد از ۲۴ ساعت حذف می‌شوند. این برنامه در سال ۲۰۱۴ راه‌اندازی شد و از برنامه‌های باسابقه بلاک چینی است که هنوز هم طرفداران زیادی دارد.

تلاشی مشترک برای مبارزه با حریم خصوصی 

در فوریه امسال، اتحادیه اروپا از کارکنان خود خواست که به جای واتساپ، اقدام به نصب سیگنال کنند؛ سیگنال متن باز است و دارای حریم خصوصی بسیار خوبی است. واتساپ متعلق به شرکت فیسبوک (facebook) است و فیسبوک هم سابقه خوبی در زمینه حریم خصوصی و نگهداری داده‌ها ندارد.

اتحادیه اروپا متوجه شده است که واتساپ برای انتقال پیام‌های حساس بین دیپلمات‌ها زیاد امن نیست و به همین خاطر سیگنال را پیشنهاد داده که بسیار بهتر عمل می‌کند.

البته این اتحادیه متوجه شده است که سیگنال هم ایده‌آل نیست و ممکن است به اندازه کافی ایمن نباشد. اتحادیه اروپا رمزنگاری ایمن را ارزشمند می‌داند، اما متاسفانه برای عموم جامعه زیاد به این استاندارد‌ها توجه نمی‌کند.

این دورویی عجیب نیست و ما می‌بینیم که شورای امنیت ملی اروپا، اخیرا در مورد ممنوعیت رمزنگاری بدون ایجاد روزنه‌ای برای دسترسی حکومت صحبت کرده است. این موضوع کاملا مغایر با قوانین موجود در عرصه فناوری است.

اخیرا قوانینی در بریتانیا، آمریکا و استرالیا به تصویب رسیده است که به مارک زاکربرگ (Mark Zuckerberg) اجازه اجرای طرح رمزنگاری همتا به همتا در همه محصولات پیام‌رسان فیسبوک را نمی‌دهد. این‌ها همگی به معنی وجود یک قانون برای حکومت و قانون دیگری برای مردم است و نشان‌دهنده این است که ما در یک جامعه دموکراتیک و آزاد زندگی نمی‌کنیم.

در ششم مارس خبر از لایحه‌ای در سنای آمریکا داده شد که به بهانه محافظت از حقوق کودکان، مستقیما به رمزنگاری سرتاسری حمله می‌کرد و متیو گرین (Matthew Green) خواستار مقابله جامعه با آن شده بود.

آرام باشید و به رمزنگاری ادامه دهید

نیاز به انتقال پیام رمزنگاری شده و همتا به همتا چیز واضحی است که جامعه ارز دیجیتال به خوبی آن را درک می‌کند. بدون این فناوری، حکومت‌ها می‌توانند به آسانی امور مالی و تراکنش‌های افراد را پیگیری کنند. مردم نمی‌خواهند که تنها ارتباطات خود را از حکومت مخفی کنند، بلکه در این میان افراد دیگری مانند مجرمان سایبری، دزدان داده و اخاذان نیز وجود دارند.

امنیت ارتباطات با استفاده از رمزنگاری همتا به همتا، حق هر انسانی در عصر دیجیتال است. با این وجود، متاسفانه امروزه سیاستمداران و سازمان‌های جاسوسی به بهانه‌هایی مانند مبارزه با تروریسم و محافظت از حقوق کودکان، این حق را از مردم سلب کرده‌اند.

امروزه پیام‌رسانی وجود ندارد که حریم خصوصی کامل را برای افراد ایجاد کند، اما یقینا بعضی از پیام‌رسان‌ها بهتر از بقیه هستند. شما چه فکر می‌کنید؟ کدام پیام‌رسان از بقیه امن‌تر است؟ نظرات خود را با ما در میان بگذارید.

حتما ببینید

آقای جک دورسی

آقای جک دورسی بنیانگذار و مدیرعامل توئیتر و اسکوئر جک دورسی ( Jack Patrick Dorsey)  (زاده …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *