خانه / آموزش / آموزش اتریوم / اتریوم چیست و چگونه کار می‌کند؟

اتریوم چیست و چگونه کار می‌کند؟

Ethereum یک پلتفرم محاسباتی غیر متمرکز است. می‌توانید آن را یک لپ تاپ یا کامپیوتر دسکتاپ تصور کنید، اما تفاوت اصلی اینجاست که پلتفرم روی یک دستگاه منفرد اجرا نمی‌شود. در عوض، شبکه مبتنی بر هزاران ماشین قرار گرفته در سراسر دنیا بوده و و روی تمامی آن‌ها اجرا می‌شود. این موضوع سبب شده اتریوم مالک خاص و مشخصی نداشته باشد.

شبیه بیت کوین و دیگر رمز ارزها، Ethereum نیز انتقال پول دیجیتال را امکان‌پذیر کرده است. با این حال، در مقایسه با نخستین کریپتوکارنسی دنیا یعنی Bitcoin، شبکه آن به یک ارز دیجیتال ختم نشده و قابلیت‌ها و کاربردهای بسیار بیشتری دارد؛ شما می‌توانید کد خود را روی شبکه مستقر کرده و با اپلیکیشن‌های ایجاد شده توسط دیگر کاربران تعامل برقرار کنید. به خاطر انعطاف‌پذیری بالای اتریوم تمامی انواع برنامه‌های پیچیده را می‌توان روی آن راه‌اندازی کرد.

به عبارت ساده‌تر، ایده اصلی پشت توسعه Ethereum، اجازه به توسعه‌دهندگان برای ایجاد و راه‌اندازی کدی قابل اجرا در سرتاسر یک شبکه غیر متمرکز به جای یک سرور متمرکز، بوده است. به صورت تئوری، در اینجا به خاطر ویژگی عدم تمرکز و توزیع‌‌شدگی، اپلیکیشن‌ها را نمی‌توان متوقف یا سانسور کرد.

تفاوت اتریوم و اتر چیست؟

واحد مورد استفاده در این شبکه نام متفاوتی دارد. همانطور که ارز دیجیتال شبکه ترون، ترونیکس نام‌گذاری شده است، رمز ارز شبکه اتریوم نیز اسم متفاوتی داشته و اتر (Ether – ETH) نام دارد.

اتر ارز دیجیتال اتریوم

چه چیزی Ethereum را ارزشمند می‌کند؟

پیشتر گفتیم ایده اصلی ایجاد شبکه مورد بحث، اجرای کد در سرتاسر یک سیستم توزیع شده بوده است. در نتیجه برنامه‌ها توسط اعضای خارجی قابل دست‌کاری و تغییر نخواهند بود. نرم افزارهای اجرا شده بر بستر اتریوم به دیتابیس آن (بلاک چین) اضافه شده و طوری برنامه‌نویسی می‌شوند که قابل ویرایش نباشند. همچنین پایگاه داده برای همه قابل مشاهده است، به همین دلیل افراد قادر خواهند بود قبل از شروع به کار و تعامل با Ethereum کد آن را بررسی کنند.

دستاورد اتریوم کاملا واضح است؛ هر فرد، در هر جای دنیا، می‌تواند اپلیکیشنی مصون از آفلاین شدن راه‌اندازی کند. جالبتر این که به خاطر ذخیره ارزش توسط اتر، رمز ارز بومی شبکه، اپلیکیشن‌های مستقر بر پلتفرم Ethereum می‌توانند شرایطی درباره نحوه انتقال ارزش مشخص کنند. ما برنامه‌هایی که اپلیکیشن‌ها را ایجاد می‌کنند، قرارداد هوشمند خطاب می‌کنیم. در بیشتر مواقع، امکان تنظیم آن‌ها برای فعالیت بدون دخالت انسان میسر است.

ایده «پول قابل برنامه‌ریزی»، کاربران، توسعه‌دهندگان و مشاغل سراسر جهان را مجذوب خود کرده است. اتریوم به همین دلیل بسیار ارزشمند است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *