خانه / آموزش / چگونه کوین های خود را در سال ۲۰۲۰ از دست ندهید؟

چگونه کوین های خود را در سال ۲۰۲۰ از دست ندهید؟

زمانی که پیتر شیف (Peter Schif) مدعی شد، کوین های (coin) بیت کوین خود را از دست داده است، بسیاری در جامعه ارزهای دیجیتال مشکوک بودند و معتقد بودند که او تنها رمز عبور خود را از دست داده است. اما دیگران مانند ویتالیک بوترین (Vitalik Buterin) تاکید کردند که از دست دادن کلید های خصوصی به عنوان مسئله ای مهم برای کاربران کریپتو (crypto) باقی خواهد ماند.

بانک خود بودن و نگهداری کوین ها دشوار است 

نگهداری از ارز های دیجیتال مخصوصا برای افراد غیر فنی دشوار می باشد. اکثر کیف پول ها برای احیا نیاز به وارد کردن کلید های خصوصی دارند. معمولا کلید های خصوصی را بر روی یک تکه کاغذ نگهداری و یادداشت می کنند که این هم خود ریسک هایی مانند گم شدن، سرقت و خرابی کاغذ را به همراه دارد.

استفاده از کیف پول های سخت افزاری و پشتیبان گیری دیجیتال رمزنگاری شده، روشی دیگر برای نگهداری ایمن کوین ها می باشد که برای کاربر عادی ممکن است بسیار دشوار باشد. در واکنش به از دست دادن کوین ها توسط پیتر شیف، مدیر عامل بایننس (Binance) ابراز داشت که نگهداری از ارزهای دیجیتال در جا هایی مانند صرافی های متمرکز برای بسیاری از کاربران بهتر می باشد.

با این وجود، گفته های مدیر عامل بایننس بر خلاف رسالت اصلی ارز های دیجیتال یعنی تمرکز زدایی می باشد. برخی از افراد به روش هایی در این خصوص اشاره کرده اند که به عنوان راه حل احتمالی بر روی اتریوم (Ethereum) توسعه یافته اند.

 

بازیابی اجتماعی

افراد می توانند کلیدهای خصوصی را در اختیار تعدادی از افراد مورد اعتماد خود مانند پدر، مادر و یا دیگر اعضای خانواده قرار دهند و در صورت از دست دادن کلیدهای خصوصی، می توانند به این اعضا متوسل شوند و با استفاده از آنها به احیای کوین های خود بپردازند.

کیف پول Argent در حال عملی سازی این ایده است و افراد می توانند کاربران دیگری را نیز برای کیف پول خود تعیین کنند. این کیف پول خودش به دریافت ایمیل و شماره تلفن از افراد مبادرت می ورزد و این نوعی ضمانت برای محافظت از کوین ها و احیای آنها می باشد.

راه حل های نسبتا متفاوتی نیز بر روی اتریوم برای این قضیه ایجاد شده است و افراد تعدادی از اطلاعات شخصی خود مانند اثر انگشت و یا دیگر اطلاعات شخصی را فراهم می کنند که در صورت از دست دادن کلید های خصوصی، با استفاده از این اطلاعات شخصی می توانند اقدام به بازیابی کوین های خود کنند.

اطلاعاتی که در این زمینه فراهم می شود، باید طوری دریافت و نگهداری شوند که حافظان این سرویس ها نتوانند اقدام به دزدیدن کوین های افراد کنند. البته در این زمینه فعلا تنها پیشنهاد هایی داده شده است و این پیشنهاد ها در آینده تغییر می کنند.

انتقاداتی به نسبت بازیابی اجتماعی

در اینجا تمرکز به نوع دیگری برمی گردد و این بار نیز به جای سازمان ها و نهاد ها باید به افراد و دوستان خود اعتماد کنیم. این انتقادی منطقی به نسبت بازیابی اجتماعی می باشد. انتقاد هایی هم نسبت به سرویس هایی مانند Argent مطرح است و بعضی بر این باورند که این گونه سرویس ها، شفافیت بیش از حدی را پدید می آورند و مانند نگهداری وجوه عمومی رفتار می کنند.

مدیر عامل Argent در این خصوص اظهار نظر کرده و نامگذاری سیستم آنها به بازیابی اجتماعی را گمراه کننده می نامد. او ابراز داشته که این روش باعث نگهداری امن تر کوین ها می شود و افراد مورد اعتماد را خود شخص مالک کوین ها تعیین می کند. او به توسعه پیشنهاد های اتریوم در این خصوص خوشامد گفت و معتقد است که این پیشنهاد ها حریم خصوصی را بهبود می بخشند.

البته این اقدامات نیز نمی تواند اغفال کاربران و حمله به کیف پول ها را تماما از میان بردارد. برخی از این پیشنهاد های اتریوم به دلیل پیچیدگی های همراه آنها انتقاد می کنند و حتی برخی معتقدند که این روش ها در مورد بیت کوین قبلا اجاره شده است و کیف پول های چند امضایی مثالی از این اقدامات است. این قبیل کیف پول ها توسط چند نفر مدیریت می شوند.

عیبی که نسبت به بازیابی اجتماعی گرفته می شود، این است که دوستان و افراد مورد اعتماد ما برای همیشه ثابت نمی مانند و به مرور زمان تغییر می کنند. چالش نگهداری کوین ها و اعاده آنها چیزی است که بر عهده کاربران می باشد و از همان روز اول باید به فکر آن باشند و تمهیدات لازم را بیاندیشند.

راه حل های دیگر

از همان روز های ابتدایی پیدایش بیت کوین، Keybase سرویسی برای تولید کلید خصوصی بر اساس ایمیل و رمز عبور کاربران را ارائه داد. Torus به کاربران اجازه می دهد که با ورود از طریق حساب های گوگل (google) و فیسبوک (facebook) خود، اقدام به ایجاد کیف پول های اتریوم کنند. در این حالت، کلیدهای خصوصی به شیوه منحصر به فردی با اکانت مورد نظر همراه می شوند.

البته این نوع تامین امنیت که بر اساس رازهای شخصی است، متعلق به اینترنت نسل دوم است و در مورد بلاک چین و اینترنت نسل سوم جواب نمی دهد. اگر از این روش استفاده می کنید، به احتمال زیاد کوین های شما در خطر هستند. نظر شما چیست؟ چه روش های مطمئنی برای محافظت از کوین ها به خاطرتان می رسد؟ نظرات خود را با ما در میان بگذارید.

درباره‌ی arz-news

حتما ببینید

وایت پیپر یا مقاله سفید (White Paper) در ارزهای دیجیتال به چه معناست؟

گر به تازگی وارد بازار ارزهای دیجیتال شده‌اید، حتما در گوشه و کنار اخبار و مقالات با …

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *